10 Gadżetów i akcesoriów, które wzbogacą Twoją sesję zdjęciową – cz.1

20 grudnia 2023

Osobiście wyznaję zasadę „im mniej, tym lepiej”, minimalizm zawsze się sprawdza. Jednak czasem można zaszaleć i dodać sesjom nieco więcej polotu. Dzisiaj opowiem Wam o gadżetach i akcesoriach, które wzbogacą każdą sesję zdjęciową. Jest to oczywiście mój subiektywny punkt widzenia i nie musicie się z nim zgadzać, ale jako fotograf z wieloletnim doświadczeniem po prostu wiem, co sprawdza się na sesjach. Obiecuję, że będzie bez kiczu i tandety. Zaczynamy!

 

1.Aparat fotograficzny w stylu vintage.

Wyobraźcie sobie tylko taką sesję – modelka ubrana w stylu lat 40tych, z fryzurą i makijażem charakterystycznym dla tych czasów. Jaki dodatek by pasował do takiej sesji? Aparat w stylu vintage – nieważne, czy jest to aparat analogowy na kliszę 35mm, czy aparat harmonijkowy. Retro aparaty mogą wprowadzić element narracyjny do sesji zdjęciowej. Ich historia i styl mogą dodać głębi i kontekstu fotograficznego, tworząc spójną historię i przenosząc nas w inne czasy. Zdecydowanie jest to atrakcyjny gadżet na sesjach. Podczas sesji rodzinnej dzieciaki mogą się nim bawić i udawać, że robią zdjęcia, a podczas sesji lovestory w ten sam sposób może się nim bawić para zakochanych. Mamy fajny gadżet, urozmaicenie zdjęć, a do tego nowe interakcje, a co za tym idzie – nowe naturalne pozy.

2.Kolorowy dym – kulki dymne, race itp.

Kolorowy dym tworzy dynamiczne wzory i efekty wizualne, które mogą być niezwykle atrakcyjne na zdjęciach. Intensywne i jaskrawe kolory mogą dodawać dramatyzmu i energii każdemu kadrowi. Różne kolory mogą symbolizować różne emocje, co pozwala tworzyć zdjęcia o zróżnicowanym nastroju i wyrazie. Dodanie kolorowego dymu do sesji otwiera pole do kreatywności i eksperymentów. To może pomóc w wyróżnieniu głównego tematu zdjęcia, przyciągając uwagę widza. Warto jednak pamiętać o bezpieczeństwie i odpowiednim korzystaniu z tego typu gadżetów. Przy sesjach zdjęciowych z kolorowym dymem istotne jest stosowanie się do zaleceń producenta i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, aby uniknąć ryzyka pożarów lub innych niebezpieczeństw. Trzeba też działać dość szybko, dlatego dobrze przemyślcie kompozycję zdjęć.

 

3. Kwiaty.

Kwiaty są znane ze swojej pięknej i różnorodnej estetyki. Osobiście kojarzą mi się z malarstwem i według mnie dodają zdjęciom artystycznego sznytu. Wykorzystanie konkretnych gatunków może pomóc w przekazaniu określonych uczuć lub historii, nadając zdjęciom głębszy sens. Kwiaty są często utożsamiane z romantyzmem i delikatnością. Ich zastosowanie w sesji zdjęciowej może pomóc w stworzeniu romantycznego, czy wręcz ulotnego nastroju. Mogą być głównym tematem lub urozmaicać tło. Model/modelka może trzymać, dotykać lub nosić kwiaty, co dodaje naturalności i autentyczności sesji. Warto eksperymentować z oświetleniem, aby osiągnąć interesujące i oryginalne efekty w sesji zdjęciowej. Osobiście stawiam zawsze na żywe kwiaty, choć aktualnie można spotkać ich sztuczne odpowiedniki, które do złudzenia przypominają prawdziwe. Ich cena jest jednak wyższa niż w marketach, dlatego moim zdaniem lepiej postawić na żywe.

4.Nakrycia głowy.

Nakrycia głowy, takie jak kapelusze, czapki, wianki czy inne akcesoria, mogą stanowić fascynujący i kreatywny dodatek do sesji zdjęciowych z wielu powodów. Przede wszystkim są istotnym elementem w świecie mody. Dodają stylu i wyrazu, a także podkreślają indywidualność osoby fotografowanej. Wybór konkretnego nakrycia głowy może być wyrazem osobistego stylu, gustu czy też określonej tożsamości. Kolorowe i wzorzyste nakrycia głowy mogą wprowadzić do kadru dodatkowe elementy wizualne. Niektóre nakrycia głowy stanowią nie tylko praktyczny element ubioru, ale także silny środek wyrazu artystycznego. Są one w stanie nadać sesji zdjęciowej charakteru, głębi i indywidualności. Sama uwielbiam pozować do zdjęć w kapeluszach z prozaicznego powodu – mam bardzo cienkie włosy i bardzo ciężko jest mi samodzielnie je wystylizować. Kiedy zakładam kapelusz – w ogóle się tym nie martwię, a włosów wydaje się więcej.

5.Okulary.

Zmiana kształtu, koloru czy stylu okularów może skutkować znaczącą zmianą w wizerunku modela. To doskonałe narzędzie do eksperymentowania z różnymi stylami i nastrojami podczas sesji. Mogą pomagać w podkreślaniu pewnych cech twarzy, takich jak oczy czy kości policzkowe. Dobrze dobrane okulary potrafią uwydatnić piękno i unikalność twarzy modela. Na przykład, okulary przeciwsłoneczne mogą tworzyć atmosferę relaksu i wakacyjnego klimatu, podczas gdy te o nietypowym kształcie mogą dodać nuty ekstrawagancji. Niby taka mała rzecz, ale ma ogromny wpływ na efekt sesji. Na pewno kojarzycie okulary w kształcie serc, które stały się szczególnie popularnym dodatkiem choćby w reportażach ślubnych. Według mnie to fajny gadżet, dodaje zdjęciom luzu i spontaniczności.

 

Wymienione przeze mnie akcesoria/gadżety mogą wzbogacić każdą sesję fotograficzną, a jednocześnie stanowić ciekawe rozwinięcie opowiadanej przez Was historii. Niech każde ujęcie będzie dla Was nie tylko zapisem chwili, ale również wyrazem unikalnej wizji artystycznej każdego z Was. Już niedługo będzie dostępną kolejna część artykułu, w której poznacie kolejnych 5 propozycji. Bądźcie czujni!

_____________

Autorka tekstu i zdjęć: Ela –  Kocięda Na Ślubach

www.kociedanaslubach.com