Jak wybrać fotografa/fotografkę dla siebie?

6 listopada 2023

Ciekawa jestem co się Wam pojawia kiedy pada słowo „wybór”. W ostatnim czasie okazało się, że mieć wybór to jedna z moich najważniejszych wartości. Mieć wybór, daje mi poczucie wolności. Tak to ja decyduje co założę, gdzie chodzę w co wierzę. Czasami wybór może okazać się problemem, bo jak tu wybrać usługodawcę, kiedy się na czymś nie znam. Tutaj wolałabym dostać 3 osoby do wyboru i z nich wybierać. Ale jak nie mam takiej sposobności zaczynam od ustalenia własnego celu, czyli co jest dla mnie osobiście ważne, aby ta osoba robiła, jak się zachowywała i jaki ma być efekt pracy. Mam pewne preferencje wizualne, wiem z kim chcę współpracować z jakimi typami osobowości. Wiem również, czego kompletnie nie jestem w stanie zaakceptować, a które rzeczy mogę delikatnie nagiąć.

Z taką swoją listą, zaczynam poszukiwania wśród znajomych. Jak pokazują statystyki jestem w tym w większości, większość z nas jeżeli czegoś szukamy zaczynamy od znajomych. Myślimy, że lepiej wziąć kogoś sprawdzonego niż przypadkową osobę z Internetów – takie mamy wyobrażenie. I tutaj może pojawić się zgrzyt, ponieważ ktoś dobry dla naszej koleżanki z pracy nie jest idealny dla nas. Osobiście parę razy się sparzyłam. Po prosty każdy lubi coś innego i coś innego jest ważne. Więc na te polecenia nakładam własną kalkę oczekiwań, zasad i efektów jakie chcę osiągnąć.

Tak samo jest kiedy potrzebujecie wybrać fotografkę lub fotografa dla siebie. Jak już macie listę poleceń od znajomych, wybrane typy z Internetu, nałóżcie poniższe kalki to pozwoli Wam wybrać idealną osobę dla siebie.

Trzy najważniejsze rzeczy jakie należy wziąć pod uwagę wg. mojej subiektywnej oceny:

  1. Styl.

Styl jaki jest każdy widzie, pozwolę sobie tutaj sparafrazować klasyka. I ten styl się nie zmieni. Każda fotografująca osoba ma swój styl, po którym można ją poznać. Styl to taka mgiełka która spowija dane zdjęcia. Tak samo jak Frida nie zaczęła by nagle malować jak Łempicka, tak samo fotograf nie zmieni nagle swojego stylu. To wychodzi z nas samych. Mnie również podobają się fotografie innych artystów, ala jak zaczynam robić zdjęcia to i tak wychodzi po mojemu. Więc popatrz na zdjęcia danej osoby, zamknij oczy i poczuj czy chcesz być na takich fotografiach. Czy te kadry, takie scenografie, takie pozy są bliskie Twemu sercu i poczujesz się ich częścią. Jeżeli czujesz połączenie, macie podobny styl.

  1. Rodzaj.

Kolejna ważna rzecz to rodzaj, czy dana osoba specjalizuje się w konkretnym rodzaju fotografii. W zależności czego potrzebujesz, zdjęć potraw, biżuterii, produktów, swojego portretu czy może poszukujesz kogoś do relacji eventu. Każdy rodzaj fotografii wymaga innych umiejętności, więc lepiej wybrać kogoś kto ma doświadczenie w tym konkretnym rodzaju. Osobiście nie lubię zdjęć produktów, ale za to kocham pracę z ludźmi i w tym jestem najlepsza. Więc żeby mieć pewność co do finalnej jakości zdjęć, wybierz osobę którą się specjalizuję w tej dziedzinie która jest Ci potrzebna.

  1. Flow.

I najważniejsza rzecz na świecie, czy macie flow ze sobą. Umów się na spotkanie, online czy na żywo. Porozmawiają o sowich oczekiwaniach, posłuchaj co dana osoba mówi, jak mówi. Czy czujesz się z nią swobodnie?  Z fotografką jest trochę jak z coahcem, musicie czuć tę nić porozumienia. Jeżeli nie czujesz się swobodnie, jest coś co się drażni w danej osobie to się przekłada na to jak będziesz wyglądać na zdjęciach. Atmosfera na sesji przekłada się bezpośrednio na efekt finalny. Włącz czucie i wybierz najlepszą osobę dla siebie.

Dzięki tym trzem kryteriom będziesz mieć pewność, że wybrana fotografka czy fotograf spełni Twoje oczekiwania.

Jeżeli masz dodatkowe pytania, pisz śmiało w komentarzach, chętnie na nie odpowiem.

______________

Autorka tekstu i zdjęć: Dorota Dabińska-Frydrych

www.ddfstudio.pl